Топ невдах 2022 року: найгучніші фейли

trek

Mr. Fufello
Адміністратор
Дописи
188
Повага
51
Фантиків
616
Минулий 2022 рік став найбільш провальним за останні п'ять років. Криптозима призвела до краху кількох великих бірж і компаній, а також обвалила вартість практично всіх криптомонет. Капіталізація ринку криптовалют скоротилася на $2.4 трлн до $851 млрд. Але і це не все. Останні 12 місяців були наповнені гучними скандалами, банкрутствами і масовими звільненнями.

Сем Бенкман-Фрід, колишній СЕО FTX
Перше місце в рейтингу невдах незаперечно посідає колишній СЕО однієї з найбільших криптобірж FTX, який примудрився всього за кілька місяців знищити торговельний майданчик і заборгувати інвесторам і користувачам понад $3,4 млрд.

Експерти висували кілька ймовірних причин краху FTX, серед яких скандал із засновником Binance CZ, тіньові махінації та відмивання грошей, зломи і навіть бухгалтерський прорахунок. Хай там як, але в жовтні 2022 року керівництво компанії заявило про банкрутство, а сам Сем Бенкман-Фрід пішов з посади голови FTX. Він довго визнавав свої помилки, просив вибачення у колективу, інвесторів і трейдерів, але вирішити проблему з боргом у $3,4 млрд так і не зміг.

Так, до речі, вже в листопаді 2022 року батьки колишнього СЕО FTX придбали розкішну нерухомість на Багамах за $121 млн. Сусідами подружжя Бенкман-Фрід стали й інші топменеджери FTX. І поки інші біржі, такі як Bitget, Binance, Huobi та інші, намагаються врятувати галузь і повернути хоча б частину втрат користувачів FTX, батьки Сема ніжаться під променями багамського сонця, а сам Бенкман-Фрід ризикує провести решту життя за ґратами.

Марк Цукерберг, Meta
Засновник і СЕО Meta посів почесне друге місце в рейтингу лузерів після того, як група ключових інвесторів висловила своє невдоволення політикою та управлінням компанії Meta.

Цукерберг залучив кілька сотень мільярдів інвесторських коштів на побудову метавсесвіту Meta, який мав стати флагманом у галузі. Але за минулий рік проєкт не зрушив ні на йоту: відвідуваність метасвіту залишається вкрай низькою, а графіка - неякісною.

"За останні 18 місяців акції Meta впали на 55% (порівняно із середнім показником у 19% для своїх високотехнологічних колег). Коефіцієнт P/E впав з 23x до 12x і тепер торгується менш ніж наполовину від середнього P/E", - йдеться у відкритому листі інвесторів до Цукерберга.

Компанія була змушена скоротити 11 тис. співробітників, щоб скоротити витрати на розробку метасвіту, за що Цукерберг публічно вибачився і визнав помилки в управлінні та стратегічному плануванні. Працівники Meta отримали хороші "відступні", але все ж залишилися незадоволеними таким рішенням боса.

До Квон і Деніел Шин, розробники Terra LUNA
Третє місце крипто аутсайдерів ділять одразу два розробники скамового проєкту Terra LUNA, який спричинив крах крипторинку на початку весни і підірвав віру інвесторів і користувачів у стейблкоїни.

Проєкт Terra, який позиціонував себе як децентралізовану платіжну систему, запустили ще 2019 року, але він набув особливої популярності після запуску свого нативного стейблкоїна Luna на початку весни 2022 року. Величезні кошти, витрачені на маркетинг, принесли свої результати: обсяг торгів стейблкоїном LUNA зростав у геометричній прогресії, а біржі масово лістили новий актив.

Збій стався у квітні минулого року, коли вартість монети обвалилася на 20% після масового розпродажу на ринку. Тоді в події звинуватили інвестиційний фонд BlackRock, який нібито був причетний до масового продажу стейблкоїнів. Так чи інакше, але проєкт усього за кілька тижнів перетворився із загального улюбленця на грандіозного лузера, а його засновник До Квон кинувся навтьоки.

Досі не зрозуміло, де ж перебуває засновник Terra Luna, хоча новину про свою втечу він повністю заперечує.

Баррі Сілберт, голова Digital Currency Group (DCG)
Схоже, що у Сема Бенкмана-Фріда з'явилися наслідувачі в особі глави DCG Баррі Сілберта. Тіньові махінації з грошима інвесторів завжди закінчуються однаково погано: банкрутством і судовими розглядами.

Ця ж доля не обійшла стороною і брокера Celsius, який входить до складу Digital Currency Group. Проблеми з ліквідністю у компанії почалися після краху FTX. У результаті розглядів з'ясувалося, що Genesis (Digital Currency Group, DCG) заборгували кредиторам понад $1 млрд. Тоді Баррі Сілберт намагався залучити мільярдні інвестиції, щоб покрити борги, але так і не зміг.

Binance і низка інших компаній на ринку відмовилися рятувати бізнес Сілберта. У результаті Celsius був змушений найняти низку адвокатів і консультантів, щоб почати процедуру банкрутства.

Джейсон Фалович, криптопідприємець
Ось уже точно кому не пощастило у 2022 році, то це колишньому спортивному менеджеру, а нині криптопідприємцю Джейсону Фаловичу. На початку вересня NFT-колекціонер заявив про злом гаманця і крадіжку NFT на суму $150 000. Серед вкрадених токенів два Doodles, Mutant Ape Yacht Club (MAYC) NFT вартістю близько $20 000, яхт-клуб Bored Ape Yacht Club вартістю понад $107 000 і 6 ETH на суму $7770. Сам підприємець заявив, що витратив на купівлю NFT понад $377 000.

Але на цьому невдачі не закінчилися. Після крадіжки NFT Фалович вирішив звернутися до поліцейської дільниці. На парковці біля нього невідомі зламали машину колекціонера і вкрали $1 млн, а Фалович отримав поранення.

Чи вдалося Фаловичу повернути вкрадені NFT, досі не зрозуміло. Тому колишній спортивний менеджер посідає п'яту сходинку в рейтингу невдах року.
 
Хто читав цю тему (Всього читачів: 0)
    Угорі