П'ять міфів про Біткоїн

Відповідь, звісно, в заголовку whitepaper, але було б нерозумно очікувати від мільярдів потенційних користувачів рівня інтелекту та ерудиції Сатоші. Саме тому завдання індустрії (крипто) - запропонувати досить простий і нативний user story кожній людині, щоб розв'язати її особисту, користувацьку, проблему.

Перший міф: Біткоїн це не гроші
Проблему, яку запропонував вирішувати Сатоші, - анонімні нецензуровані електронні гроші. Тут знаходиться перша хибна ідея. Біткоїн не може досягти поставленої мети, поки існує конверсія між фіатом і біткоїном, а всі гейти цієї конверсії суворо централізовані. Завдання не "отримати відсотки і обкешитися", а здійснювати економічну діяльність у біткоїнах. У мене є 850 доларів, 3000 миль Дельти і 100 uBTC, і під час кожної наступної транзакції я виберу найзручніший спосіб.

Немає жодного сенсу виконувати ті транзакції, які ми робимо сьогодні через платіжні системи, банки і суверенні фіатні валюти, тому що ці системи еволюціонували сотні років і, в принципі, не так вже й погано справляються з поставленим завданням. Біткоїн додає грошам низку неможливих раніше властивостей:

(1) Обмеженість. Усі фіатні валюти схильні до інфляції майже завжди і сильної девальвації кожні 10-30 років під час чергової фінансової кризи. Навіть фізичні високоліквідні активи - золото і цінні метали - усе-таки не суворо обмежені, а лише мають потенційний запас і не завжди передбачувану швидкість видобутку й використання.

(2) Доказова анонімність. (поки що не зовсім, але Schnorr, bulletproofs, SNARKs, taproot - це вже нікуди не дінеться) Можливість кожній людині на землі гарантовано анонімно користуватися грошима, як і будь-яка технологія, може мати позитивні й негативні сторони. Що важливо, технічно, а саме криптографічно, ми таку можливість отримали і навряд чи щось змусить її забути. Безумовно, біткоїн не може бути аполітичним, але за відсутності явних лідерів це питання еволюції технології в соціумі, що описується приблизно так: якщо загалом технологія має позитивний ефект на якості життя більшості людей, то вона залишиться, хоч би як з нею боролися.

(3.1) Програмованість. Програмовані гроші - це ідеальна модель для ціноутворення будь-яких автономних продуктів. Нейронна мережа в хмарі може списати з вас 12 uBTC за те, що витратила 6 хвилин процесорного часу і проаналізувала ваш знімок МРТ і написала висновок. Вуличний самокат спише за проїзд 243 метрів. Ютуб спише за 64 хвилини прослуховування музики. Гітхаб нарахує за 2 коміти. Онлайн гра нарахує 24 uBTC за запрошеного друга. Ваша фотографія в інстаграмі продасться за 100 uBTC. Ви поставите лайк посту і відео та надішлете донейшен у 25 uBTC.

За допомогою біткоїна будь-яке локальне співтовариство може побудувати систему приватних грошей (маючи підтримку в десятки $MMM's інфраструктури та ліквідності). У рамках віртуальної системи, географічного регіону, приватного підприємства, міжнародного фонду або сім'ї. Цю ідеї активно розвивають інші криптопроєкти, але не буде жодних проблем після кристалізації механізму зробити те ж саме на біткоїні (сайдчейн або атомарний своп).

(3.2) Нові типи легальних відносин. У мережі Лайтнінг будь-яка транзакція або смартконтракт виконується як серія кроків від двох гравців. Ви завжди математично маєте докази цілісності своїх грошей, навіть якщо інша сторона навмисне вводитиме в оману. Строго доказові математично контракти - це куди більш надійний спосіб для довгострокових або дуже довгострокових фінансових відносин. Наприклад, коли за десятки років юрфірми банкрутують, національні валюти повністю девальвують (пам'ятаємо про обмеженість біткоїна), стосунки між родичами і країнами руйнуються, а самі люди, як правило, вмирають.

Найпростіший мультисиг 2/2 захищає і власника - навіть викравши пристрій і випитавши у нього приватний ключ, зловмисник нічого не може зробити з біткоїнами. Платежі через лайтінг (чекового рахунку) можна створювати із заданим часом фіналізації, наприклад не раніше, ніж поштова служба повідомляє про доставку покупки.

Для всіх цих випадків вам не потрібно часто міняти біткоїни на фіат; ви використовуєте його як окремий тип грошей для відповідної, переважно віртуальної, економічної діяльності.

Другий міф: Для успіху Біткоїна обов'язково потрібен обмін крипти на фіат
Мовляв, людям потрібні веб-гаманці, біржі, ескроу-агенти і якісь "банки Біткоїна".

Так, безпека в біткоїні поки що виклик навіть для більшості холдерів, але - тут знову - зникає сенс у його існуванні, якщо ви не володієте безпосередньо своїми грошима. Біткоїн - це електронна готівка, до того ж глобальна. Ви можете витратити їх у будь-якій країні світу, не довіряючи тому, хто з'єднує цю країну з Інтернетом. Для цього Біткоїн зобов'язаний бути фізичним пристроєм (комп'ютером). Протягом кількох років це чіп площею пару квадратних міліметрів, або зручний додаток-гаманець.

Третій міф: Біткоїн потрібно зарегулювати
Криптовалюта дає можливість управляти, передавати і програмувати цінність в обхід держави. Тут замість судової системи використовується криптографічний доказ зобов'язань сторін. Навряд чи держава це дозволить, але й заборонити вже особливо не може (може - тільки переведення крипти у фіат, або відрубати інтернет усім).

Рівно так само, як у момент появи інтернету в жодної країни не запитали, чи легалізують вони його. Це соціальна даність - раптово і майже випадково два мільярди людей отримали доступ майже до всього знання людства. Те саме з блокчейном: можна продавати наркотики, можна дивитися порно, можна побудувати новий гугл, економіку роботів, мікроплатіжні сервіси, пір2пір фінансування, "туманні" обчислення, програмоване право і багато іншого.

Людство багаторазово у своїй історії змінює модель довіри та управління суспільством. Часто за цим стоять лідери, але одне й те саме регулярно відбувається на всій Землі: кілька сотень років тому право на володіння рабами або кріпаками було закріплено в конституціях усіх найсильніших імперій; за життя багатьох із вас більшість території та населення Землі були комуністичними державами; сьогодні 92% від грошової маси всіх країн світу - це лише електронні записи на рахунках банків і регуляторів, хоча начебто випускали більшість цих грошей під реальне забезпечення або навіть золото. Фінансова система це мастило економіки, і вона адаптується швидше, ніж законодавство чи навіть розуміння широкої публіки. Теоретичні концепції макроекономіки швидше наздоганяють і намагаються приблизно описати реальність.

Оскільки Біткоїн, trustless система, за визначенням не потребує довіри (але, натомість, децентралізації), то це лише черговий інструмент для експериментування. Приживеться, якщо зробить щось зручніше, комфортніше, безпечніше і швидше для всієї планети.

Четвертий міф: Домашній майнінг має сенс
Майнінг року з 2012 є по суті ринковим арбітражем електроенергії з невеликою поправкою на ефективність чипів (які +/- у всіх виробників однакові). Бізнес майнінгу буде успішним для компаній, які задовольняють двом вимогам: (1) доступ до капіталу для експлуатації економії масштабу у виробництві та операційній діяльності і (2) можливість оперативно розміщувати потужності в регіонах, де генерація перевищує електроспоживання. Це ж, до речі, гарантує географічну децентралізацію майнінгу, тому що ці регіони мінливі, швидко заповнювані, а будівництво нових електрогенеруючих об'єктів відбувається плюс-мінус завжди і скрізь. Для гідро та інших заповнюваних майнінг просто-напросто допомагає швидше окупити капітальні витрати на будівництво станції, не створюючи жодних витрат.

До речі, домашні ноди, особливо Лайтінг, які дають змогу керувати ліквідністю, підвищують пропускну спроможність мережі та покращують локальну децентралізацію, найімовірніше, будуть прибутковими для домашнього використання. Але на рівні, скажімо, $50 вартості пристрою (найпростіший мікрокомп'ютер + мережеві інтерфейси bluetooth mesh, LAN, 4G, Satellite (?), etc.) і генерувати по $1 на день або тиждень. Протокол Lightning спроектований таким чином, що за активний раутинг транзакцій нода отримує винагороду (на відміну від майнінгу з капітальними витратами в $MM's, це - компенсація і мотивація кожного користувача біткоїна).

П'ятий міф: Біткоїн має бути чимось забезпечений
Забезпеченість грошей після відходу від золотого стандарту і товарного забезпечення грошей часто помилково сприймають як один конкретний параметр, хоча насправді вона є набором чинників, які забезпечують обіг даної валюти.

Забезпечення грошей - сукупність матеріальних умов, що сприяють стабільності грошового обігу і забезпечують використання грошей відповідно до закону грошового обігу, підкріплення грошей матеріальними, товарними ресурсами, запасами, іноземною валютою, золотом та іншими цінностями, створення надійної системи регулювання грошового обігу.

І справді, будь-яка сучасна суверенна валюта забезпечена, по суті, двома факторами:

(1) Фінансовою системою та діяльністю регулятора. Емісія через норму резервування, управління грошовою політикою, регулювання банківської сфери та контрольна діяльність. Очевидно, що метою будь-якого регулятора не є зберігати баланс 1:1 між активами та грошовою масою, а, навпаки, підтримка банківської системи та таргетування потрібного для економіки рівня інфляції.

(2) Суверенітетом держави, на території якої обертаються гроші, і армією, яка забезпечує цей суверенітет. Той факт, що долар завтра будуть приймати забезпечений не товарами.

(3) Ринком. Ані армія, ані центробанк (ну крім низки сумних спроб) не можуть утримати курс валюти по відношенню до інших. Це залежить від попиту і пропозиції, активності економіки і зовнішньоторговельного балансу. ЦБ може в кризовій ситуації утримувати курс, але він повинен витрачати дорогоцінну валюту, програючи в підсумку акулам Воллстріта, які зжерли вже не одну економіку на цьому.

У разі Біткоїна його глобальна доступність і оборотність захищена децентралізацією на кожному рівні. Регуляція закладена в самому коді повної ноди. А моя особиста гарантія володіння біткоїнами захищена (так, тільки лише гіпотезою) про те, що проблема дискретного логарифмування є NP-повним завданням.
 
Хто читав цю тему (Всього читачів: 0)
    Угорі