Що таке Proof-of-Reserves?

Новим трендом на криптовалютних біржах може стати Proof-of-Reserves (PoR). Це посвідчення наявності у біржі резервів, що покривають депозити клієнтів. Доказ резервів онлайн - міф чи реальність?

Після раптового краху FTX багато трейдерів вдарилися в паніку і почалася масова втеча з бірж. Технічно просунуті кинулися на DEX, а найобережніші вирішили "посидіти на паркані", з біткоїнами в особистому гаманці.

Банкрутство FTX не пов'язане з недоліками криптовалют як технології, тому найімовірніше, що його наслідки будуть короткостроковими, незважаючи на кількість інформаційного шуму. На ринок впливає багато інших, сильніших факторів. І все ж, воно не пройде безслідно для галузі та призведе не до краху, а до оздоровлення ринку.

Найбільші закриття криптовалютних бірж і як від них захиститися
У різні роки криптовалютний світ вразили три гучні розорення бірж, що спричинили збитки для сотень тисяч клієнтів:

Лютий 2014 року: банкрутство MtGOX, за офіційною версією спричинене пограбуванням на 850 000 BTC, на дату оголошення банкрутства - близько $480 млн. Пізніше 200 000 BTC покрив власник біржі Марк Карпелес (Mark Karpeles) із резервного гаманця. "Хакерів" досі не знайдено, а дослідження говорять про те, що миттєвого пограбування не було. Більш імовірно, що біткоїни з MtGOX виводилися поступово протягом двох років, можливо, за участю інсайдера. Банкрутство стало лише публічним визнанням недостатності капіталу і неможливості виплат трейдерам.

Липень 2017 року: закриття російськомовної біржі BTC-e американськими спецслужбами. Восени 2018 року повільно померла біржа WEX, невдала спроба відродити BTC-e на більш легальній основі. Навіть через шість років реальні збитки і кількість постраждалих невідомі, так само як і місцезнаходження основних активів біржі. Передбачається, що трейдери втратили на BTC-e сотні мільйонів доларів. Безліч версій так і залишилися недоведеними. Єдиний достовірно причетний до BTC-e громадянин РФ Олександр Винник сидить в американській в'язниці. Доля ще одного ймовірного адміністратора BTC-e Олексія Білюченка залишається невідомою.

Листопад 2022 року: перший крах відносно легальної та публічної біржі FTX, спричинений ринковими факторами. Незважаючи на масу конспірологічних версій, кримінального сліду за FTX не виявлено. Найімовірнішою причиною банкрутства біржі залишається некваліфіковане управління активами з боку її дочірньої компанії Alameda Research.

Участь у сумнівних проєктах, геополітична криза і падіння ринків призвели до утворення "дірки" розміром до $10 млрд. Власник FTX Сем Бенкман-Фрід виділив на порятунок "дочки" $4 млрд, які здебільшого належать клієнтам. Підсумкова заборгованість FTX перед кредиторами може становити від 3 до 6 мільярдів доларів. Це найбільше банкрутство в історії галузі у фіатній валюті. Однак у біткоїнах збитки на MtGOX залишаються неперевершеними.

Цікаво в цих банкрутствах те, що всі вони були спричинені різними причинами. А отже, від кожної з них потрібен свій захист. Утім, єдиний захист при використанні централізованих бірж - це постійний моніторинг ринку та новин. І при появі інформації про проблеми біржі найрозсудливішим буде брати ноги в руки і рятуватися втечею. Якщо чутки виявляться неправдивими, повернути активи на біржу не складе труднощів.

Захист від Гокса
У 2013-му році MtGOX була найбільшою біржею криптовалют. Фактор "too big to fail" ("занадто великий, щоб збанкрутувати") був основною причиною довіри інвесторів - ніхто не вірив у можливість розорення біржі. Але "підводна частина айсберга" виявилася ненадійною з суто технічних причин. При цьому не важливо, як було зламано MtGOX, чи була крадіжка одноразовою або біржу дійсно "доїли" два роки.

Головна вразливість MtGOX була в зав'язці всіх операцій біржі на одну людину, Марка Карпелеса. Він самотужки розробляв увесь код, ухвалював рішення про розвиток, керував капіталом і навіть замовляв воду в офіс. Внаслідок такої гіпертрофованої централізації біржа закономірно впала. Марк Карпелес відсидів кілька років, а клієнти досі чекають виплат.

У MtGOX не була реалізована політика аудиту резервів і програмного коду. Для захисту від подібних випадків необхідно звертати увагу на якість сервісів біржі, її публічність, рівень корпоративного управління та наявність аудитів фінансового стану. І тільки потім дивитися на низькі комісії, реферальні бонуси та інші засоби залучення клієнтів. Особливо це стосується бірж, які нещодавно вийшли на ринок.

Великі сучасні біржі криптовалют уже виросли з "кустарного" рівня і не зав'язані на одну людину. Вони мають власний штат розробників і складну структуру управління. Через величезну кількість нових проєктів зломи трапляються часто. Однак останніми роками зазвичай не призводять до критичних наслідків для великих бірж.

Захист від BTC-e
За ступенем анонімності як власників, так і клієнтів, BTC-e була унікальною навіть для свого часу - зараз таких майданчиків не залишилося. Але криптовалютні біржі все ще асоціюються з тіньовою економікою, а отже, ризикують потрапити під розслідування або навіть рейд спецслужб.

Під час вибору біржі необхідно звернути увагу на юрисдикцію та розкриття інформації про її власників. Якщо справжні бенефіціари біржі невідомі, не публічні або є підозри, що вони лише підставні особи - це слід враховувати як серйозний фактор ризику. Офшорна юрисдикція також підвищує ризик.

Більшість криптовалютних бірж все ще недостатньо публічні, але найбільші гравці галузі вже багато чого роблять у боротьбі за клієнтів.

Захист від FTX
Банкрутство FTX виявилося несподіваним не тільки для клієнтів, але навіть для багатьох співробітників біржі. Компанія та її засновник були публічними, технічна частина платформи працювала без нарікань. Велика клієнтська база і хороший маркетинг навіть на ринку, що падав, давали змогу біржі приносити прибуток і радувати численних інвесторів, серед яких були великі венчурні фонди і провідні компанії галузі.

Досі складно пояснити, чому стільки часу ніхто не звертав увагу на ризики забезпечення капіталу Alameda Research власним токеном, адже її звітність була доступна інвесторам. Очевидно, токен FTT в їхніх очах був надійним активом, хоча компанія тримала сама себе в повітрі за волосся, як барон Мюнгхаузен.

Цілком імовірно, що "дірку" у фінансах Alameda Research і батьківської компанії було виявлено дійсно випадково і це стало наслідком публічності. Якби забезпечення активів Alameda токенами FTT не розкривалося, у генерального директора Binance Чанпена Чжао (Changpeng Zhao) не було б приводу для розгромних твітів.

Як же роздрібному інвестору і простому спекулянту захиститися від ризиків банкрутства чергової біржі, якщо раптове падіння загрожує навіть найбільшим і публічним? Повністю уникнути ризиків на вільному ринку не можна. Але біржі, які проводять незалежні аудити і періодично публікують звітність, заслуговують на більшу довіру, ніж інші. До таких зараз можна віднести Coinbase і Kraken, до них активно прагнуть Binance, Bitfinex, Bitstamp, Huobi та інші біржі першої двадцятки. З азіатськими біржами ситуація складніша, оскільки вони працюють у дещо іншій реальності, і їхні підходи не завжди зрозумілі інвесторам, які звикли до західних стандартів розкриття інформації.

Що таке Proof-of-Reserves і що воно змінить
Найкращий на сьогодні засіб боротьби з панікою придумав засновник Binance Чанпен Чжао. Він збирається реалізувати дійсно нову концепцію, що наближає централізовані біржі до децентралізованих. Нещодавно Binance почала публікувати інформацію про сумарні баланси біткоїнів на своїх гаманцях під назвою "Доказ резервів" (Proof-of-Reserves, PoR).

Поки що система перебуває в зародковому стані. Вона відображає тільки суму біткоїнів користувачів у гаманцях біржі, "зняту" на певний момент часу. На час публікації доступний один знімок від 22 листопада. Згодом може бути реалізовано повнішу й актуальнішу знеособлену розкладку щодо наявності та руху активів як користувачів, так і самої біржі. Зараз на сторінці сервісу зазначається, що власні кошти біржі зберігаються на окремих гаманцях.

Незабаром після запуску PoR засновник Kraken Джессі Пауелл (Jesse Powell) заявив, що "докази не справжні", бо не враховують зобов'язань і від'ємних залишків на рахунках. Однак, згідно зі сторінкою сервісу та анонсом Binance, під час розрахунку резервів ураховується не тільки наявність BTC на гаманцях, а й відкриті за ними зобов'язання: у маржинальній і деривативній торгівлі, а також сервісах Binance Earn. Крім того, планується залучення сторонніх аудиторів і впровадження протоколу zk-SNARKS для "зведення балансів" за всіма активами користувача. Без деталізації розрахунків поки що доводиться вибирати, кому вірити (або не вірити).

Клієнти Binance можуть перевірити резерви за власними рахунками в Особистому кабінеті на біржі, а також безпосередньо в блокчейні за допомогою інструменту на Python з відкритим вихідним кодом. У поточному вигляді таку операцію можуть виконати тільки технічно просунуті користувачі.

На час публікації PoR діє виключно для BTC, але найближчими тижнями Binance планує розширити її на всі основні криптовалюти і токени, а згодом, можливо, навіть на всі, що обертаються на біржі. Однак у поточному вигляді "доказова сила" PoR все ще є недостатньою, оскільки демонструє тільки сумарне значення, не показуючи того, що знаходиться за кадром. Тому Proof-of-Reserves вимагає проведення незалежного аудиту.

Якщо подібну систему аудиту буде розширено і задіяно для всіх основних криптоактивів, вона справді зробить революцію в прозорості роботи криптовалютних бірж. Такий рівень досі недоступний навіть для найбільш зарегульованих фондових майданчиків і брокерів. Адже реальну картину їхнього поточного стану не бачить навіть регулятор. Йому доступна тільки періодична звітність, яку ще треба перевірити, і поточні операції, що проходять через біржу, які теж можуть бути спотворені.

Оскільки "доказ резервів" - ще нова технологія, до неї виникають закономірні запитання. По-перше, це доказ відповідності даних, що демонструються, реальним криптоактивам біржі та операціям з ними. Мухлювати в прозорому блокчейні набагато складніше, ніж із фіатними грошима, де без зовнішнього контролю можна малювати будь-які цифри. Але й криптографічні докази, надані на основі неперевірених вихідних даних, не бездоганні.

Друга, ще важливіша обставина - централізовані біржі працюють не тільки з криптоактивами, а й з фіатними валютами. А тут онлайн-перевірки в реальному часі неможливі. Як показала історія з FTX, діра в капіталі може виникнути із зовнішніх причин, які не залежать від операцій біржі. І якщо заборгованість буде накопичуватися у фіатних активах, то система PoR ніяк не зможе показати її наявність.

Таким чином, повністю засвідчити надійність фінансового стану біржі можна тільки традиційними методами. Це періодичний перехресний аудит її роботи незалежними організаціями. Тобто, один аудитор перевіряє роботу біржі, а другий перевіряє результати першого. І біржі, які підуть на такий крок, можна вважати дійсно надійними. Але їхні клієнти можуть забути про анонімність та ухилення від сплати податків, якщо не брати до уваги завідомо кримінальних методів.

Не варто забувати і про додаткову гарантію капіталу біржі - її "кубушку", розміщену в забезпеченні власного стейблкоїна. Також за умови проведення незалежного зовнішнього аудиту десятки мільярдів доларів у забезпеченні USDT, USDC і BUSD слугують вагомим аргументом на користь платоспроможності материнських компаній. А ось нещодавня відмова Huobi від власного стейблкоїна може бути негативним сигналом, який свідчить про відсутність у біржі вільних коштів.

Ідеальною "біржею майбутнього" може стати майданчик, якому вдасться поєднати "керовану анонімність" і контроль трейдерів над капіталом, властивий DEX, зі швидкістю і зручністю проведення угод, якими поки що можуть похвалитися тільки централізовані біржі. Але чи дозволять регулятори існувати подібному гібриду?
 
Хто читав цю тему (Всього читачів: 0)
    Угорі