Що таке OPTIMISM? Огляд блокчейну

Францович

Крипто-шлеппер
Дописи
6
Повага
3
Фантиків
13
Трилема блокчейнів є нагальним питанням для криптоіндустрії. Воно передбачає, що блокчейн фактично може мати лише дві з трьох властивостей - децентралізованість, безпеку та/або масштабованість. Взяти, наприклад, Ethereum (блокчейн) - транзакції виконуються дуже повільно, пропускна здатність залишається низькою. У результаті завантаженість мережі призводить до неймовірно високих комісій за транзакції, що відштовхує деяких користувачів з невеликим капіталом.

На допомогу приходять рішення другого рівня, до яких належить і Optimism. Саме вони дають змогу підвищити швидкість транзакцій і знизити їхню вартість.

Характеристики блокчейна
Рішення другого рівня надбудовуються над протоколами першого рівня, виконуючи частину транзакцій основного блокчейна і тим самим розвантажуючи його роботу, а потім результати повертаються в основну мережу. Так влаштований зокрема Optimism, обробляючи приблизно в 10-100 разів більше транзакцій за секунду і в такій самій кількості скорочуючи витрати.

Блокчейн Optimism використовує так звані "оптимістичні ролапи". Суть роллапів полягає у зв'язуванні сотень транзакцій в одну єдину. Саме за неї виплачується "газ", який розподіляється серед усіх користувачів. У результаті сума оплати знижується в рази.

Слово "оптимістичні" використовується в тому сенсі, що всі виконані транзакції припускаються валідними, і тут не проводять жодних обчислень для перевірки. Це можна оскаржити за допомогою "доказу шахрайства", який можливо пред'явити протягом семи днів. Презумпція чесності дає змогу з лишком заощадити час і відрізняє "оптимістичні ролапи" від "ZK-ролапів", які за допомогою математичних обчислень перевіряють кожну транзакцію.

Optimism користується системою безпеки Ефіріума і задіює ефіри для оплати комісій за транзакції. На рішенні другого рівня використовується та сама адреса, що й на протоколі першого рівня.

Кількісні характеристики
За останній місяць популярність технології різко зросла. За даними DefiLllama, 1 січня загальний обсяг заблокованих коштів (TVL) в Optimism становив 500 млн доларів, а на сьогодні він уже перевалив за 800 млн.

Особливою популярністю рішення другого рівня користується в DeFi-протоколі Velodrome, де TVL зріс за місяць на 102% і тепер становить чверть усіх заблокованих коштів. Серед інших проєктів можна зустріти і добре відомі Synthetix, AAVE, Curve, Uniswap тощо.

Управління мережею
Екосистема перебуває під контролем децентралізованої автономної організації The Optimism Collective, яка складається з двох рівнів. Перший - Token House ("Дім Токенів"), який відповідальний за технічні питання. Другий - Citizens' House ("Дім Громадян"), який займається фінансовими питаннями.

Право на управління дає Optimism - криптовалюта, яку було випущено в травні 2022 року (сама мережа з'явилася ще 2019 року). Наразі вона перебуває в топ-100 криптовалют за ринковою капіталізацією (78-й рядок). Токени були розподілені в п'яти напрямках. Зокрема, користувачі отримали 19% токенів за допомогою аірдропів.

Підсумок
Поки Ethereum готується до нових оновлень, які дозволять вирішити проблему масштабованості, Optimism успішно справляється з нею, підвищуючи продуктивність мережі. Користувачі цінують швидкість і дешевизну протоколу другого рівня, що пояснює великий обсяг заблокованих коштів. За нашими оцінками, Optimism продовжить користуватися високим попитом і надалі.
 
Хто читав цю тему (Всього читачів: 0)
    Угорі