Роль блокчейну в цифровій економіці держав

trek

Mr. Fufello
Адміністратор
Дописи
188
Повага
51
Фантиків
616
Процес цифровізації, який переживає сучасний світ, призвів до інтеграції блокчейна в державний сектор. Висока швидкість проведених операцій, прозорість і надійність виявилися незаперечними перевагами технології розподіленого реєстру, якими вирішили скористатися національні уряди. Навіть саме слово "блокчейн" починає входити в назви держструктур. У 2017 році Росія створила Експертну раду з цифрової економіки та блокчейн-технологій у Держдумі. У квітні 2020 року Китай утворив Технічний комітет стандартизації блокчейн-технологій і розподілених сховищ реєстру.

Цифрова валюта центрального банку (Central Bank Digital Currency)
CBDC завойовують популярність серед національних урядів, оскільки дають змогу знизити витрати в банківській сфері та підвищити прозорість фінансової системи. Невелика ремарка: не всі CBDC працюють на блокчейні, все залежить від підходу кожної окремої країни. Крім того, не слід плутати CBDC із криптовалютами. Якщо перші мають централізованого емітента і працюють на контрольованому блокчейні, то останні функціонують у децентралізованому, анонімному середовищі. Одним із прикладів CBDC, що працюють на блокчейні, варто виокремити індійську цифрову рупію, яка була введена в обіг у грудні 2022 року.

Охорона здоров'я
Спектр можливостей блокчейна в медицині дуже великий. Наприклад, блокчейн дає змогу зберігати медичні картки користувачів, щоб запобігти витоку інформації та забезпечити її конфіденційність. З яскравих прикладів варто виділити Естонію, яка в 2016 році уклала угоду з фірмою Guardtime про використання цифрової блокчейн-платформи для зберігання медичних записів понад 1 мільйона громадян.

Ринок нерухомості
Технологія блокчейн може полегшити процес видачі іпотеки. Вона дає змогу позбутися непотрібної паперової роботи, усунути зайвих посередників і тим самим прискорити та здешевити підписання документів. Також блокчейн здатний відстежувати процес погашення позики. У 2019 році Земельний департамент Дубая оголосив про свої плани створити блокчейн-платформу з видачі іпотеки у співпраці з банком ОАЕ Mashreq Bank.

Також існують приклади використання блокчейна під час купівлі-продажу земельних ділянок. Так, у 2016 році Грузія за сприяння майнінг-компанії BitFury запустила пілотний проєкт із реєстрації прав на землю на блокчейн-основі. Реформа дає змогу знизити витрати під час оформлення документів на 95%.

Оподаткування
Державі необхідно боротися з ухиленням від податків, і блокчейн завдяки своїй прозорості дає змогу виявити правопорушення. У 2018 році податкове відомство китайського міста Шеньчжень і компанія Tencent Holdings розробили блокчейн-проект із боротьби зі злочинами в податковій сфері. Про переведення сплати ПДВ на блокчейн-основу також заявляв Казахстан у 2017 році.

Міжнародні платежі
Цей пункт найбільш актуальний для сучасної Росії, банки якої були відключені від міжнародної платіжної системи SWIFT. Альтернативою у здійсненні міжнародних платежів стають блокчейн-технології. Їхньою головною перевагою є відсутність посередників, що значно спрощує процес грошових переказів і скорочує транзакційні витрати. Міжнародні платежі на основі блокчейн-технологій протестував, наприклад, Бахрейн у співпраці з банком США JPMorgan Chase і Арабською банківською корпорацією BSC (Bank ABC) у лютому 2022 року.

Підсумок
Застосування блокчейн-технологій дає змогу державам досягти відразу кількох цілей. По-перше, блокчейн підвищує ефективність фінансового середовища і скорочує витрати в традиційній системі. По-друге, він оптимізує документообіг у різних сферах, чи то ринок нерухомості, чи то охорона здоров'я. По-третє, покривається величезний сегмент кримінального середовища, який залишався непідконтрольним державним структурам. По-четверте, блокчейн забезпечує більшу незалежність держав на міжнародній арені, даючи змогу маневрувати між різними акторами глобальної економіки, а не спиратися на вузьке коло постачальників/покупців.
 
Хто читав цю тему (Всього читачів: 0)
    Угорі