Регулювання криптовалют у Нігерії

Не секрет, що через проблеми з інфраструктурою африканські країни мають менш доступні фінансові послуги, оскільки близько 57% населення не охоплені банківським сервісом. Зі свого боку, інфраструктура, що розвивається, зробила Африку ідеальним вектором для криптовалют. Незважаючи на те, що в Африці найменша криптовалютна економіка порівняно з будь-яким іншим регіоном світу, вона все ще показує найдинамічніше зростання. Згідно з Chainalysis, ринок криптовалют в Африці зріс більш ніж на 1200% за вартістю, ніж роком раніше.

Що стосується Нігерії, остання увійшла до топ-20 країн Глобального індексу впровадження криптовалют у 2021 році.

Незважаючи на вищевказані факти, Центральний банк Нігерії (далі за текстом: - "CBN") заборонив комерційним банкам торгувати криптовалютами, нігерійці знайшли інші способи реалізації криптовалюти, оскільки "Нігерійцям простіше використовувати [криптовалюту] як інвестиційний інструмент."

Нігерійський уряд займає нестійку позицію, коли мова заходить про розробку політики щодо криптовалют, і її не характеризують належним чином. З іншого боку, створення і впровадження eNaira наводить на думку про те, що нігерійська влада намагається йти в ногу з глобальними інноваціями. Хоча eNaira є скоріше віртуальною валютою, ніж криптовалютою, впровадження eNaira є значним кроком уперед для Нігерії.

У цій статті розглядаються нещодавні зусилля нігерійської влади з регулювання криптовалютного ринку.

Нагляд​

Закон CBN від 2007 року Федеративної Республіки Нігерія покладає на CBN всебічний контроль і управління грошово-кредитною та фінансовою політикою федерального уряду.

Закон про інвестиції та цінні папери 2007 року також заснував Комісію з цінних паперів і бірж, як головний регулюючий орган на ринку капіталу Нігерії. Крім того, SEC регулюватиме всі пропозиції токенів цифрових активів, первісну пропозицію монет, пропозиції security токенів та інші пропозиції цифрових активів на основі блокчейна, зроблені в Нігерії або нігерійськими емітентами чи спонсорами; а також іноземними емітентами, орієнтованих на нігерійських інвесторів. Крім того, будь-яка особа (фізична або юридична), діяльність якої пов'язана з будь-яким аспектом послуг, що відносяться до блокчейну і віртуальних цифрових активів, має бути зареєстрована в SEC відповідно до заяви SEC 2020.

Законодавчий контроль​

У Нігерії, як і раніше, відсутня чітка нормативна база щодо статусу віртуальних активів. Через розбіжності в думках CBN і SEC до віртуальних валют, обговорювати регулювання віртуальних валютних бірж передчасно. The ISA 2007 року є основним законодавчим актом Нігерії, що регулює ринок капіталу. Крім того, на додаток до ISA, SEC опублікувала Правила і положення Комісії з цінних паперів і бірж 2013 року (the SEC Rules). Чинне законодавство (включно з ISA і SEC Rules) не встановлює чітких стандартів ключових стратегій сфери віртуальних валют.

Однак були спроби внести деяку ясність:
  • SEC, використовуючи Заяву, як і раніше, дотримується своєї позиції, згідно з якою вона буде застосовувати тристоронній підхід до регулювання інновацій у секторі криптовалют, заснований на безпеці, поглибленні ринку і пошуку рішень проблем. SEC вважає, що віртуальні криптоактиви є цінними паперами (якщо інше не доведено емітентом або спонсором).
  • Пресреліз про криптовалюти 2021: про узгоджену діяльність SEC і CBN. Мета цієї діяльності полягає в подальшому аналізі та глибшому розумінні виявлених ризиків для забезпечення вжиття відповідних та адекватних заходів щодо виправлення становища, якщо такі цінні папери будуть дозволені в майбутньому.
  • У Циркулярі CBN від 12 січня 2017 року CBN встановлює правила для банків та інших фінансових установ щодо ефективного засобу AML/CFT контролю; повідомляти про будь-які підозрілі транзакції, які здійснюють біржі віртуальних валют або клієнти тощо.
  • SEC, "Циркуляр за програмою SEC Regulatory Incubation Program" 2021: "як тимчасовий захід, що сприяє розвитку ефективного регулювання, яке враховує інновації фінтех-компаній без шкоди для цілісності ринку...". Вимога Програми RI застосовується до підприємців у сфері фінансових технологій, які бажають зареєструватися, чиї функції та операції були розглянуті та визнані такими, що вимагають внесення поправок до існуючих правил SEC або створення абсолютно нових правил.

Вимоги AML​

Закон про боротьбу з відмиванням грошей (заборона) 2011 року (зі змінами) є основним законом, що регулює відмивання грошей у Нігерії (MLPA). Крім того, CBN видав The CBN AML/CFT Regulations 2013 року, а SEC випустила the SEC AML/CFT Regulations 2013 року.

У CBN Circular 2017 року, CBN доручив банкам та іншим фінансовим установам:
  • забезпечити, щоб існуючі клієнти, які є біржами віртуальних валют, мали ефективні засоби AML/CFT контролю, що дозволяють їм виконувати вимоги ідентифікації, перевірки та моніторингу транзакцій клієнта;
  • припинити будь-які відносини з біржами віртуальних валют або клієнтами, якщо банки або інші фінансові установи не задоволені заходами контролю, встановленими відповідними віртуальними біржами і повідомляти до Відділу фінансової розвідки Нігерії (The Nigerian Financial Intelligence Unit) про будь-які підозрілі транзакції, що здійснюються біржами віртуальних валют або клієнтами.
  • "Закон про кіберзлочини (заборона і запобігання) 2015 року" (The Cybercrimes (Prohibition, Prevention, Etc) Act, 2015) створює всеосяжну правову, нормативну та інституціональну базу в Нігерії для заборони, запобігання, виявлення, переслідування і покарання кіберзлочинів. Відповідно до Закону всі фінансові установи, включно з фінтех-компаніями, повинні перевіряти особу клієнтів, які беруть участь в електронних транзакціях, інтегрувати та впроваджувати процеси "знай свого клієнта" і зберігати всіх передплатників дані, що захищені, протягом двох (2) років.
KYC передбачає проведення таких дій:
  1. Підтвердити особу свого клієнта та оновити всю відповідну інформацію про замовника:
  2. Перед відкриттям рахунку, видачею ощадної книжки, укладенням фідуціарного правочину, орендою сейфової комірки або встановленням будь-яких інших ділових відносин з клієнтом, та у процесі взаємовідносин з клієнтом (замовником)
  3. Ретельно перевіряти всі поточні транзакції, що здійснюються впродовж усього періоду відносин, щоб гарантувати, що транзакція клієнта відповідає з характеристикою ділових операцій і ризиків.
Правила MLPA та AML/CFT Положення застосовуватимуться до віртуальних валютних бірж, якщо їх згодом класифікуватимуть CBN або іншими відповідними органами як фінансові установи або нефінансові установи. The SEC AML/CFT Положення застосовуються до операторів ринку капіталу, діяльності з відмивання грошей на нігерійському ринку капіталу та в інших суміжних галузях. Своєю чергою, Положення SEC AML/CFT застосовуються до операторів ринку капіталу та охоплюють процедуру KYC/ідентифікації, заходи з належної перевірки клієнтів та інші відповідні норми щодо боротьби з відмиванням грошей.

Очікується, що оператори віртуальної валюти (індивідуальні або корпоративні) дотримуватимуться вимог KYC та інших вимог щодо звітності, що містяться в нормативних актах, які застосовуються до операторів ринку капіталу, після того, як щойно вони зможуть вести рахунки в рамках нігерійської фінансової системи та зареєструватися в SEC.

Оподаткування криптовалют​

У Нігерії немає спеціального законодавства, що регулює податковий режим операцій з віртуальною валютою. Однак на такі операції поширюватимуться загальні податкові правила, які діють у країні, а це означає, що будь-який дохід або прибуток, отримані від таких інвестицій, будуть оподатковуватися в руках інвесторів.

Податки на доходи фізичних осіб. Ставка мінімального прибуткового податку становить 1% від загальної суми доходу. Співробітники, які заробляють менше за національну мінімальну заробітну плату (наразі N30 000 = 64.30 EUR), більше не підлягають оподаткуванню або утриманню щомісячного платежу PAYE.

Корпоративний податок. Якщо компанія середнього розміру, вона повинна виплачувати 20% оподатковуваного прибутку або 30% оподатковуваного прибутку, якщо компанія велика. Однак через характер криптовалют податковим органам буде складно визначати і відстежувати будь-який прибуток від таких інвестицій.

Класифікація віртуальних активів/інструментів​

SEC класифікує віртуальні активи / інструменти таким чином:
  • Криптоактив - наприклад, віртуальна валюта, яка не є фіатною валютою. Вважаються товарами, якщо торгуються на Визнаній інвестиційній біржі та/або випускаються як інвестиції, і підпадають під дію Частини E Правил і положень SEC (далі: - "the SEC Rules 2013 р."), а також будь-яких інших відповідних розділів і подальших правил, що наберуть чинності в майбутньому.
  • Утилітарні токени або "не-сек'юріті-токени" (наприклад, віртуальні токени.) Ці токени просто надають користувачам продукт та/або послугу. Вважаються товарами. Однак спотова торгівля та транзакції з утилітарними токенами не підпадають під сферу компетенції SEC, якщо вони не проводяться на Визнаній інвестиційній біржі, а отже, підпадають під дію Частини E of the SEC Rules 2013 р., а також будь-яких інших відповідних розділів та подальших правил, що будуть ухвалені в майбутньому.
  • "Сек'юріті-токени" (наприклад, віртуальні токени, які володіють особливостями та характеристиками цінних паперів). Мають функції та характеристики безпеки, які представляють такі активи, як участь у реальних фізичних базових активах, компаніях або потоках доходів, або право на дивіденди чи виплати відсотків. За своєю економічною функцією ці токени аналогічні акціям, облігаціям тощо.
Деривативи та колективні інвестиційні фонди криптоактивів, сек'юріті-токенів та утилітарних токенів. Регулюються як певні інвестиції відповідно до правил і положень ISA і SEC. Посередники ринку та оператори ринку, що працюють з такими деривативами та фондами колективних інвестицій, мають бути зареєстровані / схвалені SEC.
Висновок

Очікується, що в Нігерії регулюючі органи докладуть активніших зусиль зі створення всеосяжної нормативно-правової бази для віртуальних валют.

Незважаючи на суперечку між CBN і SEC, законодавці розуміють значущість криптовалюти в Нігерії та вживають заходів для вирішення проблеми (наприклад, eNaira).
 
Останнє редагування модератором:
Хто читав цю тему (Всього читачів: 0)
    Угорі