Поняття фондового ринку: пояснюємо простою мовою

Queen of Disaster

Крипто-планктон
Дописи
18
Повага
1
Фантиків
62
Диверсифікація портфеля є одним із життєво важливих правил інвесторів. Коли кошти вкладено в різні торгові інструменти (акції, валюту, криптовалюту тощо), інвестор розширює джерела заробітку і одночасно знижує ризики. Навіть інституційні гравці залучають гроші різними способами - як через вкладення в криптовалюти, так і випуск цінних паперів.

У цій статті ми розберемося в механізмі фондового ринку, його основних поняттях і відмінностях від криптовалютного ринку.

Суть фондового ринку​

Фондовий ринок є місцем, на якому здійснюється обмін цінними паперами різних компаній. За допомогою фондових бірж гравці, які розміщують акції, облігації та інші цінні папери, залучають додатковий капітал на численні цілі. Особи, які купують цінні папери, заробляють за рахунок інвестицій у перспективні компанії.

Значення фондового ринку дуже велике для національних економік, оскільки він забезпечує стабільність і процвітання держав. За рахунок залученого капіталу підприємства здатні розширювати виробництво, створювати нові робочі місця, інвестувати в нові технології. Тим самим зростає купівельна спроможність населення, падає безробіття, забезпечується науково-технологічний розвиток.

Види цінних паперів​

Серед усього розмаїття цінних паперів варто виокремити два найбільш популярні інструменти:
  1. акції - пайові цінні папери, що дають право на володіння часткою компанії. Вони дають змогу заробляти за рахунок дивідендів і зростаючих цін акцій. Бувають звичайні (участь у голосуванні та управлінні компанією) і привілейовані (обмеження в управлінні компанією, отримання фіксованої суми дивідендів) акції.
  2. облігації - боргові цінні папери, що випускаються на основі коштів, які інвестор віддав компанії в борг. Дохід складається з купонного доходу (тобто відсотків) і різниці в ціні облігації.

Учасники фондового ринку​

На фондовій біржі представлена велика кількість акторів, яких можна умовно розбити на такі групи:
  1. Емітенти, які випускають цінні папери на фондовому ринку;
  2. Приватні та інституційні інвестори, які купують і продають цінні папери заради отримання прибутку;
  3. Інституційні та спекулятивні маркетмейкери, які підтримують ліквідність і, відповідно, можливість торгів на ринку;
  4. Брокери, які купують і продають активи від імені інвесторів;
  5. Фінансові регулятори, які встановлюють норми і правила для управління ринком цінних паперів і захисту інвесторів. Наприклад, в США - Комісія з цінних паперів і бірж (SEC).

Відмінності фондового і криптовалютного ринків​

Торгівля на обох ринках пов'язана з наміром отримати прибуток і пов'язана з ризиками, однак вони мають суттєві відмінності.
  1. Перша - регулювання. Інструменти фондового ринку контролюються державними регуляторами, поки правове поле в криптосфері все ще перебуває на стадії формування.
  2. Друге - волатильність. Криптовалюти набагато частіше піддаються різким ціновим коливанням, через що сильно зростають ризики і розмір прибутку.
  3. Третє - час торгівлі. Криптовалютою ви можете торгувати 24/7, а фондовий ринок функціонує лише в будні дні в чітко встановлений час.
  4. Четверте - посередники. Торгівля на фондовому ринку передбачає звернення до брокерів для відкриття рахунку, здійснення угод тощо. У криптосфері є можливість заробити без посередників.
  5. П'яте - безпека. За наявності регуляторів, надійних брокерів і більш стабільних активів набагато складніше втратити власні кошти на фондовому ринку, ніж під час торгівлі криптовалютами. По суті, криптоінвестор вирушає у вільне плавання, де може або зірвати куш, або залишитися ні з чим.
  6. Шосте - джерела доходів. Зароблена сума складається за рахунок різних способів участі в торгівлі та інвестуванні, які відрізняються від ринку до ринку. Наприклад, стабільний заробіток на фондовому ринку може бути пов'язаний з отриманням дивідендів, тоді як на крипторинку практикується стейкінг.

Підсумок​

Порівняно з криптовалютним ринком, фондовий ринок має певні переваги та недоліки. Тому тут не можна говорити, який ринок краще підходить для торгівлі та інвестування.

По-перше, співвіднесіть обраний ринок з тими цілями, які ви ставите перед собою, і тими ризиками, на які ви готові піти. По-друге, не зосереджуйте всі кошти на одному ринку і тим паче на одному торговельному інструменті: розподіліть кошти між ринками та інструментами в певних пропорціях.
 
Угорі