Майнінг. Криптовалюта. Токен. Різниця між токеном і монетою

Майнінг (від англ. mining - видобуток корисних копалин) - діяльність зі створення нових структур (зазвичай ідеться про нові блоки в блокчейні) для забезпечення функціонування криптовалютних платформ. За створення чергової структурної одиниці зазвичай передбачено винагороду за рахунок нових (емітованих) одиниць криптовалюти та/або комісійних зборів. Зазвичай майнінг зводиться до серії обчислень із перебором параметрів для знаходження хеша із заданими властивостями. Обчислення використовуються алгоритмами криптовалют для забезпечення захисту від повторного витрачання одних і тих самих одиниць, а винагорода стимулює людей витрачати свої обчислювальні потужності і підтримувати роботу мереж.

Що таке майнінг криптовалюти
Майнінг зазвичай асоціюється з біткоїном, однією з найпопулярніших криптовалют. Але це поняття стосується всіх різновидів цифрової валюти, оскільки буквально означає "видобуток" (від англ. Mining - видобуток корисних копалин). Усі криптовалюти з'являються й існують завдяки реалізації на практиці блокчейна, послідовності транзакцій, які здійснюються цілою мережею користувачів. У процесі майнінгу здійснюється велика кількість обчислень з об'єднання окремих блоків транзакцій в єдиний ланцюжок. Як винагороду учасник мережі отримує нові монети криптовалюти.

Майнінг криптовалюти є одним із ключових елементів, що дають змогу криптовалютам працювати як однорангова (P2P) децентралізована мережа, без необхідності участі центрального органу з третього боку. Це процес, у якому транзакції між користувачами перевіряють і додають до публічного реєстру blockchain, а також процес, який використовують для введення нових монет в наявний обіг. Складність обчислень, як і швидкість поповнення електронного гаманця, залежить від типу цифрової валюти. Під час генерації біткоїнів застосовується один алгоритм, у мережі Litecoin - досконало інший, в іншій криптовалюті ще інший і так далі.

Простіший спосіб видобутку криптовалюти означає помітно нижчий курс щодо реальних грошей. Підвищення складності алгоритму одразу створює дефіцит нових монет і підвищує їхню цінність. Що вища складність майнінгу, то вища ціна монети на ринку. Розрахунки зазвичай ведуться підбором певного числового значення, яке буде не більше заздалегідь заданого алгоритмом показника. Складність обчислень може змінюватися, наприклад, у біткоїна вона підвищується кожні 2016 блоків, що останнім часом стає предметом для обговорення через різке зниження швидкості появи нових монет.

Майнер - це вузол у мережі, який збирає транзакції, і працює щоб організувати їх у блоки. Коли відбуваються транзакції, вузли майнерів отримують і перевіряють транзакції, додають їх до пулу пам'яті і починають збирати кілька транзакцій у блок.

Перший крок у процесі майнінгу блоку, це хешування кожної транзакції в пул пам'яті. Перед запуском процесу, майнер вузол додає транзакцію, в якій вони відправляють собі нагороду за майнінг. Ця транзакція називається "coinbase", це транзакція, в якій монети створюються "з повітря", і в більшості випадків вона є першою в новому блоці. Після того, як кожна транзакція хеширується, ці хеші потім об'єднуються в щось, що називається деревом Меркла або хеш-деревом, що означає, що хеші організовані в пари, а потім знову хешируються доти, доки не буде досягнуто "вершини дерева", яка також називається як кореневий хеш або корінь Меркла. Кореневий хеш разом із хешем попереднього блоку та випадковим числом, що називається одноразовим кодом (nonce), потім поміщається в заголовок блоку. Заголовок блоку потім хешується, виробляючи висновок, який слугуватиме ідентифікатором блоків блоків.

Ідентифікатор блоків має бути меншим за певне цільове значення, задане протоколом. Інакше кажучи, хеш заголовка блоку має починатися з певної кількості нулів. Це цільове значення, також відоме як складність хешування, масштабується, гарантуючи, що темп, з яким створюються нові блоки, залишається пропорційним кількості потужності хешування в мережі.

Проте іноді трапляється так, що два майнера одночасно додають підтверджений блок, і мережа закінчується двома конкуруючими блоками. Майнери починають майнити наступний блок, ґрунтуючись на блоці, який вони отримали спочатку. Конкуренція між цими блоками триватиме доти, доки наступний блок не буде створено на основі одного з конкуруючих блоків. Блок, який залишається покинутим, називається осиротілим або застарілим блоком. Майнери цього блоку повернуться до майнінгу ланцюга блоку переможця.

Також дуже важлива подія для майнерів - це халвінг певної криптовалюти. Зменшення нагороди майнерам за видобуток 1 блоку. Уполовинювання нагороди майнерів біткоїна, наприклад, або халвінг, відбудеться в травні 2020 року. Буквально через 1 місяць.

Обсяг нової пропозиції BTC різко скоротиться, оскільки майнери зможуть продавати вдвічі менше нових монет, ніж раніше. При цьому теоретично попит залишиться колишнім, що в перспективі призведе до підвищення ціни. Ця подія викликає пристрасні дебати щодо прогнозу ціни BTC і про те, як на уполовинивание відреагує ринок.

Періодичне зниження рівня випуску BTC може мати більш серйозне значення для функціонування валюти, ніж будь-які короткострокові рухи цін. Винагорода за блок - важливий компонент системи біткоїна, який забезпечує її безпеку. У міру того, як винагорода буде поступово скорочуватися в майбутні десятиліття, вона може потенційно дестабілізувати економічні стимули, що лежать в основі безпеки мережі. Судячи з історії халвінгу BTC кожне нове уполовинивание сильно стимулювало ціну до зростання, думаю цього разу все буде як раніше.

Як відбувається майнінг на прикладі біткойна
Блокчейн-мережа біткойна, що працює за принципом алгоритму Proof-of-Work, працює так: вузли мережі проводять математичні обчислення, намагаючись знайти невідоме число (nonce) рандомним способом. Ця операція нескладна, але вимагає великих обчислювальних потужностей.

Коли один із вузлів знаходить nonce, інші перевіряють правильність результатів, просто підставивши знайдене число у формулу. Після підтвердження коректності даних відбувається генерація блоку і нарахування винагороди вузлу, який знайшов правильне рішення. Вузли мережі змагатимуться один з одним у вирішенні складних комплексних обчислювальних головоломок. Ці головоломки складно вирішити, але легко перевірити правильне рішення.

Щойно майнер виявить рішення головоломки, він буде здатний додати блок у мережу, де після цього інші майнери підтвердять, що рішення правильне. Після підтвердження коректності даних відбувається генерація блоку і нарахування винагороди вузлу, який знайшов правильне рішення.

Система випуску криптовалюти передбачає емісію лише за фактом завершення блоку обчислень. У випадку з біткоїнами скористатися своєю винагородою можна після появи 120 підтверджень від інших користувачів мережі. Через максимальне розпаралелювання обчислювальних функцій отримують черговий біткоїн у випадковій послідовності. На практиці відбувається так - що вища обчислювальна потужність одного окремо взятого комп'ютера, то в його власника з'являється більше шансів в отриманні прибутку.

Способи майнінгу біткоїна
Існує кілька способів майнінгу біткоїна:

1) Потужна відеокарта. Графічні процесори добре пристосовані для розрахунку за алгоритмом біткоїнів, особливо коли йдеться про топову плату з максимально доступним обчислювальним потенціалом.

2) Плата з процесором FPGA. Їхню продуктивність можна порівняти з відеокартою, зате енергоефективність помітно вища.

3) Спеціалізований процесор ASIC. Має найбільш вигідне співвідношення ефективності та енерговитрат на одиницю криптовалюти.

Майнінг криптовалюти не проводиться за рахунок додатково встановленого ПЗ. На спеціалізованому обладнанні програмне забезпечення поставляється в комплекті. За вибором користувача він може займатися "соло-майнінгом" або "вступати в пули". Без спеціальних програм підключитися до мережі біткоїна не вийде.

Скільки можна заробити на майнінгу?
Рентабельність майнінгу завжди висока в момент появи нового виду криптовалюти. Біткоїн у перші місяці коштував не дорожче одного долара США. Нині його курс перебуває в районі $57 000 за одну цифрову монету. Така різниця в цінності криптовалюти змушує постійно перераховувати витрати на її отримання. Чим пізніше підключитися до мережі майнерів, тим дорожче обійдеться кожна монета

На собівартість отриманих монет впливають такі чинники:

1) Ціна відеокарти чи іншого обладнання для майнінгу.

2) Витрати на електроенергію (техніка працює цілодобово).

3) Вартість систематичного техобслуговування, іноді ремонту/заміни вузлів.

Спочатку Майнер працює виключно на досягнення самоокупності, термін якої залежить від складності алгоритму - чим він простіший, тим вигідніше ним займатися. У цифровому вираженні щомісячний заробіток визначити досить складно. Багато в чому це залежить від етапу, коли відбулося під'єднання до загальної мережі та ціни на саме обладнання, за допомогою якого здійснюється майнінг.

Пули для майнінгу
У той час як винагорода за блок надається майнеру, який перший виявляє дійсний хеш, імовірність знаходження хешу дорівнює загальній потужності майнінгу в мережі.

Майнери з невеликим відсотком майнінгової потужності мають дуже мало шансів добути наступний блок самостійно. Для розв'язання цієї проблеми створюються пули для майнінгу, це означає об'єднання ресурсів майнерів, які ділять свою обчислювальну потужність мережі, і розподіляють винагороду однаково серед усіх у пулі, залежно від обсягу роботи, яку вони вносять у ймовірність знаходження блоку.

Вирішити проблему великих вкладень дає змогу об'єднання низки учасників у Пул (від англ. Pool - басейн). Що більше користувачів об'єднується в єдиний сервер, то швидше здійснюються розрахунки за заданим системою алгоритмом. Єдиним недоліком такого варіанту майнінгу є необхідність ділитися з учасниками всіма отриманими монетами (у рівній частці).

Існує важлива умова - сукупна потужність Пулу не може перевищувати 51% від усього обсягу користувачів внутрішньої мережі криптовалюти. Щоб уникнути монополії, Пули зі значними потужностями не дозволені, що знижує рентабельність такого способу "видобутку" цифрових монет. З популярних сервісів відзначають Minergate, Zpool, BitClub Network.

Вони функціонують в автоматичному режимі, достатньо встановити спеціальне програмне забезпечення і запустити процес. Слід мати на увазі наявність членських внесків або комісійних зборів, вони потрібні для підтримки працездатності системи (техобслуговування, оренда серверних потужностей), а також необхідно розібратися в англомовному інтерфейсі.

При виборі такого роду майнінгу остерігайтеся шахраїв. Вибирайте відомий і перевірений майнінг-пул з хорошою репутацією.

Хмарні сервіси для майнінгу
Ще один варіант обійтися без капітальних вкладень - орендувати віддалений сервер з необхідною потужністю для майнінгу. Залежно від обраного сервісу змінюється вартість підключення. Зустрічаються і різні бонуси для новозареєстрованих - збільшена потужність і знижений поріг виведення криптовалюти.

Є кілька переваг цього варіанту:

1) Немає необхідності постійно тримати домашній комп'ютер увімкненим.

2) Сервер доступний з будь-якого пристрою, підключеного до Інтернету.

3) Майданчик для майнінгу самостійно організовує безперебійне живлення.

4) Запуск процесу не потребує будь-яких спеціальних знань.

Серед недоліків цього способу видобутку є платний доступ до сервера. У разі неоплати чергового рахунку процедура припиняється, і користувач без продовження тарифу ризикує втратити раніше зароблені монети, зате серед претендентів на поповнення електронного гаманця такий спосіб отримання криптовалюти визнають найвигіднішим, тому що він вимагає мінімальних витрат, допускаючи "соло-майнінг". Варто також згадати, що серед такого роду сервісів часто трапляються шахрайства, тому вибирайте відомий і перевірений ресурс.

Поняття крипто монета і крипто токен. Різниця між ними
Дуже часто люди плутають такі поняття як: крипто токен і крипто монета. Це не одне й те саме, але обидва ці поняття пов'язані з самою технологією блокчейна. Технологія блокчейна стимулювала появу безлічі інноваційних напрямків. Криптовалюти є одним із перших основних напрямків використання технології блокчейна, але в галузі існують й інші концепції, в яких застосовується ця технологія. Спробуємо розібратися які характеристики притаманні крипто монетам, а які крипто токенам.

Обидва поняття найчастіше розглядаються як валюта, але насправді це не так. Біткоїн, наприклад, є валютою, тому що він може використовуватися як засіб обміну та платежу. Водночас через нерозуміння багато хто вважає, що монети і токени це взаємозамінні речі, але це не так. Вони включають абсолютно різні способи криптографії, у зв'язку з чим вводять в оману новачків.

Криптомонети - це цифрова версія фіатних валют, які ми щодня використовуємо в нашому житті. До криптомонет належать: Біткоїн, Ефір, Лайткоїн, Даш, Зекеш, Біткоїн кеш, Додж, BNB, Ріпл, Стеллер і так далі.

Кожна монета володіє основними характерними їй рисами, щоб кваліфікувати себе як монету, які полягають у наступному:
1) замінність.
2) подільність.
3) портативність.
4) обмежена емісія.

Криптомонети можуть бути відправлені, отримані та монетизовані. Вони за жодних обставин не можуть діяти інакше, ніж валюта.

Приклад крипто токенів: Huobi Token, ZB Token, KuCoin Shares, Hyperion. Зазвичай до крипто токенів належать шахрайські проєкти. Згодом вони знецінюються в десятки, сотні разів або просто зникають. Ніколи на довго не можу затриматися в ТОП coinmarketcap. Мають невелику капіталізацію.

Усі крипто токени випускаються на базі якоїсь крипто валюти. Створення конкретної монети є громіздким процесом, а користувачеві необхідно володіти величезними знаннями про технологію блокчейна. З іншого боку, для створення токенів не потрібно багато інформації, можна використовувати стандартний шаблон, що надається деякими з найбільш успішних блокчейн-платформ. Мережа Ethereum є найкращим варіантом у цьому питанні, де створення токенів можна легко здійснити, виконавши кілька простих кроків. Тому запускати різні скам ICO і випускати різні токени замість монет давало змогу шахраям будь-якого рівня, аж до звичайних школярів, оскільки це не складний процес.

Один із найпростіших прикладів токена - це квиток на конкретний концерт. Квиток дійсний тільки в приміщеннях концертного залу та іноді може бути дійсним в інших певних ресторанах і місцях.

Висновок
Криптомонети можна використовувати як передачу вартості, тоді як токен може представляти частку компанії в цій екосистемі. Токени можуть використовуватися для доступу до певних фінансових послуг, які надає мережа. Точно так само монета з криптовалютами може використовуватися для купівлі або продажу товарів чи послуг. Цікаво зазначити, що токени можна купити за допомогою криптомонет, але монети не можуть бути куплені за допомогою токенів.

Серед криптовалют і криптотокенів трапляються шахрайства з обох боків. Але все ж, у 90% шахрайства зустрічаються саме серед крипто токенів. Причини - менші витрати на створення та підтримання видимості розвитку проєкту. Здебільшого крипто токени, які не є шахрайствами, через деякий час переходять на власний блокчейн і стають уже монетою. Приклад монета біржі Binance - BNB, яка раніше була токеном ERC20 на базі блокчейна ETH, але зараз стала монетою і має вже власний блокчейн. Таких серед тисяч скамів-токенів на жаль одиниці. Будьте уважні.
 
Хто читав цю тему (Всього читачів: 0)
    Угорі