Чи врятує біткоїн від інфляції?

Містер Сатоші

Крипто-хробак
Дописи
27
Повага
6
Фантиків
100
Криптовалюти стають дедалі залежнішими від макроекономічного середовища. Але навіть незважаючи на це інвестори продовжують шукати в них порятунок від зростання споживчих цін, темпів інфляції та втрати купівельної спроможності фіата

Протягом багатьох років біткоїн (BTC) вважався одним із найкращих інструментів хеджування інфляції. Параболічне зростання його ціни в поєднанні зі слабкою купівельною спроможністю фіата тільки додали цьому аргументу палива. Однак затяжний ведмежий ринок значно послабив позиції першої криптовалюти.

Що ж являє собою BTC у 2022 році - порятунок від інфляції, ризикований актив чи цифрове золото і тиху гавань блокчейн-технологій?

Аргументи на користь біткоїна
Для обґрунтування тези про те, що біткоїн може працювати як інфляційний хедж, існує щонайменше дві групи аргументів.

Перша стосується фундаментальних властивостей біткоїна. На відміну від фіатних валют, BTC має дуже прозору монетарну політику. Біткоїн не залежить від будь-якого окремого суб'єкта, комісії або Центрального банку. Його не можна "надрукувати", оскільки загальна пропозиція криптографічно зафіксована на рівні 21 мільйона BTC.

Тому рівень інфляції біткоїна залишається на стабільно низькому рівні - нині вона становить близько 1,8% на рік. Ці рівні зумовлені і не можуть бути змінені. Ба більше, рівень інфляції біткоїна знижується кожні 4 роки, зменшуючись удвічі.

Монетарна політика біткоїна захищена криптографічною (блокчейн) та енергетичною (протокол доказу роботи, Proof-of-Work) безпекою. Жодна установа, жоден майнер або біткоїн-кіт не має можливості її змінити.

Друга група аргументів стосується довгострокових результатів BTC як об'єкта торгівлі. Існують точні розрахунки, згідно з якими ніхто з тих, хто купив BTC у будь-який момент часу і тримав його рівно 3 роки, 4 місяці і 4 дні, не залишився у збитку.

Поглянувши на графік BTC, легко зрозуміти, що довгостроковий тренд - висхідний. Незважаючи на жорстокі ведмежі ринки, унаслідок яких ціна BTC впала на 86% у 2014 році, 84% у 2018 році та 75% у 2022 році, біткоїн має характер Фенікса, що відроджується з попелу. Причому відроджується він ще сильнішим: рівень зростання біткоїна на бичачих ринках найкраще виражається в логарифмічній шкалі.

Ведмежий ринок вніс свої корективи
Але незважаючи на наведені вище аргументи, гіпотеза інфляційного хеджування сьогодні знову піддається сумніву. Причина тому - ведмежий ринок, який триває з кінця 2021 року і донині. Він опустив ціну BTC на 75% нижче за історичний максимум (ATH) - біткоїн упав із рівня $69 тис. до поточного мінімуму в $17600 у червні 2022 року.

Тому не дивно, що деякі інвестори, які купили біткоїн на піку торішнього бичачого ринку, з радістю віддали б перевагу інфляції у своїх фіатних грошах. Наразі вона становить 8,2% у США і 10,7% у Європі. Але навіть такі високі цифри виглядають приємніше, ніж падіння на 75%.

Деякі користувачі "Твіттера" висміюють версію про інфляційне хеджування, порівнюючи біткоїн з різними активами і товарами. Один із них порівняв BTC з авокадо, заявивши, що "авокадо, як і раніше, краще хеджують інфляцію, ніж біткоїн".

Кореляція з традиційними ринками стає сильнішою
Одна з причин, через яку біткоїн програє авокадо, незважаючи на всі свої фундаментальні та технічні переваги, - його сильна позитивна кореляція з традиційними ринками.

У минулому BTC розглядався як актив, що не має зв'язку з капіталізаційним індексом Standard and Poor's 500 (SPX) або індексом технологічних компаній NASDAQ. Однак 2022 рік приніс чимало змін і сформував дуже сильну кореляцію біткоїна зі знекровленим фондовим ринком.

На графіку нижче ми бачимо щоденний коефіцієнт кореляції між біткоїном і NASDAQ (синій) та SPX (блакитний). Він був майже виключно позитивним і дуже високим з початку 2022 року (жовта область). Кореляція з NASDAQ залишалася на рівні 80-90%, а з індексом SPX - близько 70-80% протягом більшої частини року.

Кореляція особливо помітна в періоди виходу макроекономічних даних. Зокрема, це нові дані про рівень інфляції, безробіття або конференції ФРС щодо підвищення процентних ставок.

На це звернув увагу користувач під ніком VetleLunde, який опублікував у твіттері дані за жовтень 2022 року щодо кореляції біткоїна з NASDAQ, SPX, золотом і DXY. На їхній основі він зробив висновок, що ринки найбільше корелюють у години торгів у США та під час публікації даних з інфляції. Таким чином, ми бачимо, що американські інвестори наразі розглядають біткоїни скоріше як ще один ризикований актив, ніж як інструмент хеджування інфляції.

Зв'язок з індексом долара став очевидним
А ось з індексом долара США (DXY) біткоїн корелює негативно. Якщо порівняти довгострокові графіки BTC і DXY, зворотна залежність стає очевидною.

Усі бичачі цикли біткоїна (зелений колір) збігаються зі зниженням індексу долара (червоний колір). І навпаки, ведмежі цикли BTC збігаються зі зростанням DXY. Крім того, сильна зворотна залежність підтверджується коефіцієнтом кореляції в нижній частині графіка. У періоди сильного тренду кореляція була майже виключно негативною (сірі області).

Новий етап для біткоїна і ринку криптовалют
Багато ончейн-індикаторів показують, що фундаментальні основи біткоїна сильні як ніколи. Ба більше, глобальне прийняття криптовалют йде швидкими темпами, а інституційні інвестори стають домінуючими гравцями, стимулюючи зростання ціни BTC.

Однак за входження технології блокчейн у мейнстрим доводиться платити. Біткоїн стає частиною глобальної фінансової системи, що навряд чи спочатку припускав Сатоші Накамото.

Але все це варто сприймати як ще один етап входження криптовалют у стадію зрілості. Згодом рівень волатильності, настільки характерний для крипторинку і привабливий для трейдерів, ослабне. Падіння не обчислюватимуться десятками або сотнями відсотків, а зростання не обов'язково буде параболічним.
 
Хто читав цю тему (Всього читачів: 0)
    Угорі