А що було до Bitcoin?

trek

Mr. Fufello
Адміністратор
Дописи
188
Повага
51
Фантиків
616
Виявляється, один із найперших кандидатів на звання піонера світу електронних валют з'явився в Нідерландах наприкінці 1980-х років. У той час бензозаправні станції в країні страждали від постійних нічних крадіжок. Замість того, щоб збільшувати кількість охоронців і ризикувати життям людей, група розробників спробувала поєднати гроші з нещодавно розробленими смарт-картками - сучасний варіант цієї технології лежить у кожного з нас у гаманці, перетворившись на банківську картку з чипом, що давно стала буденною. Щоб отримати доступ до послуг заправної станції, водіям запропонували використовувати замість готівки особисті картки. Проблема вирішилася дуже елегантно - клієнтам можна було не побоюватися за своє життя, а заправки заощадили на наймі охоронного персоналу.

Сама ідея пов'язати фіатні гроші з електронним захищеним сховищем віддалено нагадує принцип влаштування біткоїна. Так, криптографія у такого рішення була не на такому хитромудрому рівні, як зараз, - все було влаштовано простіше: без блокчейна, децентралізації та інших криптовалютних радощів, але, можливо, саме Нідерландська смарт-картка є "прадідусем" криптовалют.

DigiCash - попередник криптовалют
Приблизно в той самий час, а можливо трохи раніше за Нідерландських розробників, американський шифрувальник Девід Чом експериментував з іншою формою електронних валют. Він створював новий тип грошей, якими могли б обмінюватися між собою з високим рівнем конфіденційності та безпеки незнайомі один з одним люди. Базова концепція рішення Девіда Чома ґрунтувалася на використанні розробленої ним системи "сліпого підпису" - захисту від відстежування транзакцій, що базується на алгоритмі шифрування RSA, який використовується в мережі Інтернет донині. Нічого не нагадує?

Ідеї Чома дещо випереджали свій час, тому він ухвалив рішення переїхати зі США до Нідерландів - наприкінці 80-х вони були однією з найпередовіших країн світу в галузі розробки та впровадження новітніх технологій. Там він влаштувався на роботу в компанію CWI - одного з лідерів тих часів із дослідження криптографії та математичних алгоритмів, де й здобув достатньо досвіду, щоб відкрити в 1990 р. власну компанію з розробки електронної валюти DigiCash. До речі, з цією розробкою пов'язано безліч і інших знаменитих імен у цій царині, наприклад, Нік Сабо - фахівець у галузі криптографії зі США, який сформував теоретичну базу цифрових валют, що стала основою для створення біткоїна.

DigiCash виявилася настільки революційним продуктом, що викликала безпрецедентну хвилю уваги з боку преси. Звістки про технологію електронних грошей рознеслися по всьому світу за лічені місяці і їй навіть пророкували зайняти місце VISA. Перший платіж через нову систему було проведено в 1994 році. Цілком можливо, історія криптовалют почалася б набагато раніше 2009 року, якби в події тих часів не втрутився прикрий випадок - Девід Чом і його компанія внаслідок деяких помилок серйозно посварилися з Центробанком Нідерландів (DNB). У результаті тривалої "війни", сторони дійшли компромісу, в результаті якого технологія електронних грошей DigiCash була продана банку. І начебто все це мало призвести до впровадження новинки в платіжні системи, але в житті все йде не так гладко, як хотілося б - історія закінчилася банкрутством компанії Чома в 1998.

Ось така нелегка доля була у першої потенційної криптовалюти. Однак, ніщо не проходить безслідно - ідеї Девіда Чома стали основою для зародження руху "шифропанків". На базі його рішень побудовані всі сучасні криптовалюти, та й не тільки вони - система анонімної мережі TOR, PayPal і багато інших сервісів використовують алгоритми, описані американським криптографом 1982 року.

Перша повноцінна цифрова валюта
Відмінна від DigiCash доля чекала на іншу платіжну систему - E-gold. Її розробив 1995 р. Дуглас Джексон (причому він був досить успішним практикуючим лікарем-практиком. Дуглассом Джексоном (причому він був доволі успішним практикуючим лікарем-онкологом), а запрацювала в 1996 році, коли була офіційно зареєстрована американською компанією Gold & Silver Reserve, Inc. Однією з найважливіших відмінностей E-gold від інших стала процедура кореспондування грошових коштів - валютні депозити клієнтів переводилися в деяку кількість дорогоцінних металів: золото, срібло, платину або паладій. Усі подальші розрахунки велися всередині системи. Усе це нагадує сучасні забезпечені реальними депозитами криптовалюти - stablecoins. Але найголовнішою відмінністю, яка і призвела в підсумку систему до краху, була повна анонімність учасників. Будь-який користувач міг інкогніто віддавати свої кошти іншим людям. Для свого часу ідея була дійсно блискучою.

На піку своєї популярності кількість користувачів E-gold сягала близько 5 мільйонів осіб, а за рік у ній проводилося понад 2 млрд. транзакцій.

Система прекрасно працювала до однієї конкретної дати - 11 вересня 2001 року, коли терористи знищили Всесвітній торговий центр у Нью-Йорку. Одразу після цієї події влада США кардинально переглянула свої погляди на анонімні платіжні системи, і однією з перших під гарячу руку регулятора потрапила E-gold. Правоохоронні органи виявили кілька випадків використання платіжної системи в шахрайських цілях, а також численні порушення ліцензійного законодавства.

Тривалий конфлікт між правоохоронними органами та Gold & Silver Reserve передбачувано закінчився крахом останньої. У 2008 році всі вищі менеджери компанії пішли під суд, а сама платіжна система практично припинила своє існування.

B-money і Bit Gold
Повноцінна ідея сучасних криптовалют з'явилася в 1998 році. Знаменитий криптограф Вей Дай запропонував своє бачення щодо створення анонімної, розподіленої платіжної системи, яка отримала назву "B-money". І нехай ця технологія так і залишилася теоретичною, але вона дала сучасним криптовалютам кілька фундаментальних ідей: загальнодоступний глобальний розподілений реєстр, схему створення нових монет, аналогічну алгоритму консенсусу Proof-Of-Work, а також концепцію майнінгу. Вей Дай також є вельми знаменитою фігурою у спільноті шифропанків, тому не дивно, що в основу його концепції лягли деякі пропозиції Девіда Чома.

Трохи ближче до сучасного біткоїна лежить ідея іншого криптографа - Ніка Сабо. У 2005 році він у своєму блозі сформував концепцію своєї системи "Bit Gold". І знову чітко простежується ланцюжок наступності - в її основу лягли напрацювання Вей Дая і Девіда Чома. Сабо запропонував рішення для деяких проблем, що стосуються безпеки розподіленої мережі, а також власну модель алгоритму консенсусу, що ґрунтується не на обчислювальній потужності - як це працює в біткоїна, а на кількості мережевих адрес.

Але найголовніша його заслуга - створення концепції смарт-контрактів (сформував він цю ідею задовго до Bit Gold - 1996 року), яка пізніше лягла в основу не тільки біткойна, а й інших криптовалют, наприклад, ефіріума. За своєю суттю смарт-контракти нагадують звичайні договори, складені на папері, що описують взаємовідносини зацікавлених сторін, тільки написані вони за допомогою різних мов програмування. Без них не було б ICO, мультипідписів, Lightning Network і багатьох інших речей.

До речі, саме Нік Сабо деякий час був одним із головних "підозрюваних" у створенні Bitcoin. Надто вже сильно помітні його ідеї в White paper (Білий папір - документ, що описує суть проекту та шляхи його реалізації) першої криптовалюти. Однак криптограф заперечував свій зв'язок з особистістю Сатоші Накамото.

Отже, настав час підбити остаточні підсумки і дати відповідь на наступне запитання: чи були криптовалюти до Bitcoin? Однозначно - біткоїн є першою криптовалютою. Сатоші Накомото (ким би він не був) зумів об'єднати безліч розрізнених ідей у єдиний продукт. Нідерландські смарт-картки, DigiCash, E-gold, B-money, Bit Gold і навіть PayPal c Visa - всі вони щось привнесли в концепцію "цифрового золота", а без розробок Девіда Чома, Вей Дая, Ніка Сабо та інших шифропанків він просто б не зміг заробити. Біткоїн став справжньою перемогою величезної кількості неймовірно талановитих людей по всьому світу. У ньому вперше було реалізовано на практиці принцип децентралізованого випуску захищених за допомогою криптографії цифрових токенів, а також можливість безпечної передачі їх між користувачами мережі - базові принципи всіх сучасних криптовалют. І найголовніше - його розробка досі триває. Можливо, Bitcoin здивує нас інноваційними ідеями ще не один раз.
 
Хто читав цю тему (Всього читачів: 0)
    Угорі